Dizi Dünya Magazin

Nicolas Cage’den garip yapay zeka açıklaması: “Bedenimi çalacaklar!”

Hollywood'un en ünlü aktörlerinden Nicolas Cage, yapay zeka ile ilgili endişelerini dile getirdi. İşte detaylar...

Nicolas Cage’den garip yapay zeka açıklaması: “Bedenimi çalacaklar!”

Ünlü aktör Nicolas Cage, yapay zeka teknolojisinin hızlı gelişimi karşısında ciddi endişeler taşıdığını itiraf etti. Business Insider ile yaptığı bir röportajda konuşan Hollywood yıldızı, kendi yüzünün ve bedeninin yapay zeka ile farklı farklı mecralarda kullanılması fikrinden duyduğu endişeyi belirtti.

Nicolas Cage: “Bedenimi ve yüzümü çalmaları fikri beni dehşete düşürüyor”

Nicolas Cage, yapay zekanın film ve dizi endüstrilerindeki kullanımının artmasına dikkat çekerek, özellikle ‘deepfake’ adı verilen teknoloji hakkında konuştu. Cage, günün birinde aktörlerin izni dahi olmadan deepfake teknolojisinin kullanabilecek olması ihtimalinin çok ciddi bir tehdit olduğunu ifade etti.

Aktör, bu durumun sadece kendisi için değil, tüm meslektaşları için ciddi bir tehdit oluşturduğunu düşündüğünü belirtti. Yapay zekanın, oyuncuların emeklerini ve özgün performanslarını değersizleştireceğini, bundan yıllar sonra olduklarırndan daha kötü aktörler olarak anılacaklarını ifade eden Cage, bunun birinin bedenini ve yüzünü çalmaktan farksız olduğuna işaret etti.

Cage’in bu açıklamaları, Hollywood’da yapay zeka kullanımına dair devam eden tartışmaları daha da harlayabilir. Hollywood’un bazı ileri gelenleri, yapay zekanın yaratıcılığı artırabileceğini ve prodüksiyon maliyetlerini düşürebileceğini savunurken, bir kısmı da Cage gibi pottansiyel etik problemlerine ve telif ihlallerine işaret ediyor.

Bu gelişmeler ışığında, film endüstrisinin yapay zeka çağına nasıl uyum sağlayacağı ve sanatçıların haklarının nasıl korunacağı, önümüzdeki yıllarda sektörün en çok konuşacağı konulardan biri olacaktır. Ancak dürüst olmak gerekirse, dünyanın hiçbir çağında da teknolojik gelişmelere ayak diretilebildiği pek görülmüş değil.

Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Cage haklı mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

About Author

Sezai Atanur

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir