Fİlmler & Kİtaplar

Dağcılık ve Kaya Tırmanışı hakkında ilginizi çekebilecek ve merağınızı giderecek filmlere ve kitaplara buradan ulaşabilirsiz.


Tüm zamanların en iyi dağcıların hayatlarının anlatıldığı ve Himalaya’da ve başka bölgelerde yaptıkları Alpin tırmanışlardaki deneyim, tecrübe ve karşılaşılan zorluklar anlatılıyor.

Voytek Kurtyka, dağcılıktaki yenilikçi yaklaşımı Broad Peak zirvelerinin bir seferde peş peşe tırmanılması Ço Oyu ve Şişapangma Dağları’nın gece-çıplak tarzında sürat çıkışları ve hepsinin ötesinde Gaşerbrum IV Dağı’nın Batı Yüzü’nün alpin tarzdaki ilk çıkışı gibi ünlü tırmanışların gerçekleşmesini sağlamıştır.

“Büyük dağlar tamamen farklı bir dünyadır. Orada kar, buz, kayalar, gökyüzü ve oksijen yönünden incelip seyrelmiş bir hava vardır. Bu büyük dağları fethedemezsiniz. Sadece kısa bir süreliğine onların yüksekliğine erişebilirsiniz ve bunu yapabilmek de çok şey gerektirir. Verilen zorlu mücadele düşmanla ya da sporda olduğu gibi rakiple değil, kendinizle, zayıflık ve yetersizlik duygusuyladır. Bu mücadele benim hoşuma gidiyor. İşte bunun için de dağcı oldum. Her zirve farklıdır. Her biri yaşadığınız farklı bir yaşamdır. En tepe noktaya, yaşamak için sahip olmanız gerektiğini düşündüğünüz her şeyden vazgeçmiş olarak ulaşırsınız ve orada sadece ruhunuzla baş başa kalırsınız. Bu boş bakış noktası, kendinizle beraber uygar dünyanın bir parçası olan her ilişkiyi ve her nesneyi farklı bir yönden yeniden değerlendirmenizi sağlar.” Anatoli Bukreyev


voytek-kurtyka
anatoli-bukreyev

“Dağcılık dur durak bilmeyen bir takiptir. İnsan tırmanır, tırmanır, ama menzile ulaşamaz. Belki de dağcılığın kendine özgü bir çekiciliği de buradadır. İnsan asla bulunamayacak bir şeyin peşinde koşar durur… Dağcılık bir spordan daha öte bir şeydir. Dağcılık bir tutkudur… Dağlar benim yuvamdır.” Hermann Buhl

Wanda Rutkiewich’in yaşamı salt bir kadın dağcının hayat hikâyesi değil. Aynı zamanda özgürlüğü ve hayalleri uğruna tüm güçlüklere direnmesini bilen bir kişilikte şekillenen azmin, tutkunun ve iradenin özgün bir duruşu, bir meydan okuyuşu.


wanda-rutkiewicz
hermann-buhl