Kültür Sanat

Kaan Çelen, Modern Art Orchestra ile sahne aldı

"Dünyada, davulun tek kolla çalındığı ilk caz albümü bana nasip oldu"

Kaan Çelen, Modern Art Orchestra ile sahne aldı

Kornel Fekete-Kovacs’ın kurduğu, Macaristan’ın yenilikçi orkestralarından Modern Art Orchestra ile caz davulunun tanınan ismi Kaan Çelen, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “31. İstanbul Caz Festivali”nde buluştu. “Türk-Macar Kültür Yılı” kapsamında Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen konser, Rahmi M. Koç Müzesi, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi İstanbul, Macaristan Dışişleri, Dış Ticaret Bakanlığı ve Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığının iş birliğiyle gerçekleşti.

Dünyada bir ilk

Konser öncesi AA muhaberine konuşan Çelen müziğe 14 yaşında başladığının altını çizerek, “Doğumumda yapılan doktor hatası sebebiyle sol kolumu kullanamıyorum. Fizyoterapistimin önerisiyle müziğe başladım. Çeşitli çalışmalardan sonra caza merak saldım. Bu yolda ilerlemeye başladım. 25 yaşımda ilk albümümü çıkardım. Albümün ismi NA-Zİ-LE. Aynı zamanda annemin ismidir” dedi. Albümünün dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini aktaran Çelen, “Çünkü daha önce cazda engelli bir isim yok. Dünyada davulun tek kolla çalındığı ilk caz albümü bana nasip oldu” şeklinde konuştu.

“Umarım güzel bir konser olacak”

“Fellowship” albümünü Afshin Alizadeh ve Alper Yılmaz ile üç yıllık bir çalışmanın sonucunda çıkardığını kaydeden Çelen, “Bu yılın eylül veya ekim ayında üçüncü albüm çıkacak. İstanbul Caz Festivali’nde izleyiciyle ilk defa buluşacağım ama aslında bu benim dördüncü festivalim olacak. İKSV’nin Türkiye için önemini artık herkes biliyor. Benim gibi onlar da heyecanlıdır diye tahmin ediyorum. Önceki albümlerimden de birkaç tane parça sunacağız. Umarım güzel bir konser olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

About Author

Özlem Neşeli

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir