Kültür Sanat Magazin Yaşam

Şevval Sam, sanat hayatının 30. yılını Harbiye’de sevenleriyle kutladı, annesi Leman Sam’la birlikte söyledi: “Anneciğim izin verirsen seninle hava atabilir miyim?”

Şevval Sam, sanat hayatının 30. yılını Harbiye'de sevenleriyle kutladı, annesi Leman Sam'la birlikte söyledi: "Anneciğim izin verirsen seninle hava

Şevval Sam, sanat hayatının 30. yılını Harbiye’de sevenleriyle kutladı, annesi Leman Sam’la birlikte söyledi: “Anneciğim izin verirsen seninle hava atabilir miyim?”

Sanatçı Şevval Sam, sanat hayatının 30. yılını Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen konserle kutladı. Dün akşam gerçekleşen konserde, Sam Karadeniz müziklerinden, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği eserlerine kadar birçok eseri seslendirdi. Şevval Sam, Roman müziği, Kürtçe ve Lazca parçaları da söyleyerek, vatandaşlarla birlikte dans da etti. 

Sanatçı, konser öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelerek, kariyerindeki 30 yılın nasıl geçtiğini ve duygularını paylaştı.

Sam şu ifadeleri kullandı:

“30 yılı geçirirken anlamadım ama dönüp baktığım zaman, hakkını vermek için müzikle, sanatla elimden geleni yaptığımı, mesleğimle her zaman dürüst bir ilişki kurduğumu ve izleyiciye, dinleyiciye de dürüst davrandındığımı, yaptığımla söylediğimin çelişmemesi için emek verdiğimi görüyorum. Bana verilmiş bu hediyeye layık olmak için elimden geleni yaptım. Kendimi geliştirmek, bir şeyler öğrenebilmek için çalıştım. Her zaman dürüst oldum ve yaptığım her şeyi izleyiciyle, dinleyiciyle paylaştım. Bu hem beni iyileştirdi hem de geliştirdi ve büyüttü. Bütün hayatım keşkeleri minimumda tutabilmek amacıyla icabında hata yapmaktan korkmayarak, icabında risk alarak geçti. Yaptığım hatalar da dahil olmak üzere her şeye iyi ki diyorum. Keşkeler olmasın diye çok çalışıyorum. Çalışıyorum çünkü hem işimi çok seviyorum hem de hayal kuruyorum. Şu zamana kadar hayalini kurup da ulaşamadığım, yapmak isteyip yapamadığım hiçbir şey olmadı çok şükür.” 

 “Bu konserle belki de bir sıfırlanma yaşayacağım”

Sam, gelecek yıl uzun süreli bir durma hali yaşayabileceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Planladığım şeyler var ama tabii ‘Kul plan yapar, Mevla’m gülermiş.’ diye bir laf var. Biraz kaynağıma dönmeye ve beslenmeye ihtiyaç duyuyorum. İşime kafa patlatmadığım zaman yeni fikirler aklıma gelmiyor. Vakit olmadığında kendimi gözden geçiremiyorum. Biraz duracağım ve hikayemi gözden geçireceğim. Bugün 30. yıl, bu konserle belki de bir sıfırlanma yaşayacağım ve yeniden başlayıp bir hikaye yazacağım. Bakalım önümüzdeki 130 yılın hikayesi nasıl olacak.”

Konserde dinleyicilere hediye kartpostal ve mendil 

Konserde dinleyicilere hediye edilen kartpostal ve mendillerde yazan manileri kendisinin kaleme aldığını vurgulayan sanatçı, “30 yıl içerisinde çok farklı şarkılar söyledim. Ben hayatı şarkılarla ve yaptığım işlerle keşfettim. Aslında bu bir teşekkür konseri ve bunu hep birlikte paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Sam konsere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak, “Bir Fırtına Tuttu Bizi” eserini seslendirdi. 

Leman Sam ile birlikte söyledi 

Şevval Sam’a 30. yıl konserinde annesi usta sanatçı Leman Sam ve oğlu Taro Emir Tekin ile dostları ve sevenleri eşlik etti.

Ünlü sanatçı müziğe başlama hikayesine değinerek “Süper Baba ile başlayan hikaye, aslında kurguladığım bir şey değildi. Ama bir paketle geliyorsunuz ve içinizde öyle bir enerji oluyor ki ona mani olamıyorsunuz. Kimse benden beste istemedi ama ben 1998’de iki şarkı yaptım ve ikisini de Türkiye’nin en iyi seslerinden biri söyledi. Bendeki şansa bakın ki o en iyi ses benim annem Leman Sam.” dedi.

Sam, konuşmasının ardından “Anneciğim izin verirsen seninle hava atabilir miyim?” diyerek Leman Sam’ı sahneye davet etti ve ikili “Gül Güzeli” parçasını seslendirdi.


Sam’ın sanattaki 30.yıl konserindeki sahne kostümleri de çok beğenildi 

Sanatçı, yakalandığı kanser nedeniyle hayatını kaybeden Karadeniz müziğinin sevilen ismi sanatçı Kazım Koyuncu’yu da anarak “Hadi onun dilinde söyleyelim bu şarkıyı” diyerek “Didou Nana” isimli parçayı Lazca okudu. 

Halaylar çekildi, horon tepildi, Roman havası oynandı 

Sam ülkenin bütün kültürlerini harmanladığı konserinde yörelerin kültürel dans ve şarkılarını seslendirerek dinleyicilerle birlikte dans etti. 

 

About Author

Özlem Neşeli

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir