Magazin

Murat Soydan’a veda…

Rol adlığı 200'den fazla filmle Türk sinemasının bir dönemine damga vuran isimlerden Murat Soydan son yolculuğuna uğurlandı.

Murat Soydan’a veda…

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan geçen salı günü 83 yaşında hayatını kaybetti. Kariyerinde 200’den fazla film ve dizi projesi bulunan Soydan’ın cenaze namazı Ataköy Ömer Duruk Camii’nde öğle namazının ardından kılındı.

Murat Soydan’ın 43 yıllık eşi Uğurgül Soydan, kızı Mehveş Soydan ile oğulları Mehmet Murat Soydan ve Ali Murat Soydan taziyeleri cami avlusunda kabul etti.

Cenaze törenine Soydan’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, oyuncu Nuri Alço, Ahmet Arıman ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Soydan kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığında defnedildi.

“ANİ BİR KALP KRİZİ İLE KOLLARIMDA ÖLDÜ”

Eşinin tabutunun başında taziyeleri kabul eden Uğurgül Soydan, “Acımız çok büyük. Muhteşem bir insandı, beyefendi, asildi. 43 yıllık eşiyim, çocuklarımın babasıydı. Bizim için çok büyük bir kayıp, aslında ailemiz başta olmak üzere Türk milletinin başı sağ olsun. Güzel eserleri bıraktı, eserleriyle anılacaktır. Ani bir kalp krizi ile kollarımda öldü. Gelen herkes sağ olsun, o sevilen bir insandı. Herkes tarafından çok sevilen ve sayılan bir insandı. Çünkü o halkını çok seviyordu” ifadelerini kullandı.

Usta oyuncunun kızı Mehveş Soydan “Hepimizin başı sağ olsun. Onun kızı olduğum için gurur duyuyorum. Mekanı cennet olsun, babamın ismini her zaman yaşatacağız” dedi.

“KALBİ GÜZEL BİR İNSANDI”

Murat Soydan ile birçok filmde birlikte oynayan oyuncu Nuri Alço “Türk sineması maalesef arka arkaya gidiyor. Bahar Öztan, arkasından Türker İnanoğlu, şimdi de Murat Soydan. Türk sinemasına çok emeği geçen, çok güzel filmlere oynayan, yüreği, kalbi güzel bir insandı. Son zamanlarında yaşından dolayı rahatsızlıklar geçirdi ama ailesi tarafından terk edilmeyip çok güzel bakıldı. Kolu kırıldı, bacağı kırıldı, bel fıtığı ameliyatı oldu, hepsi üst üste geldi. Son zamanlarında gayet güzeldi. Toprağı bol olsun, nurlar içerisinde yatsın” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven de şöyle konuştu: “Başımız sağ olsun. 83 yıllık bir yaşama muhteşem filmler sığdırdı. Çok değerli bir büyüğümüzü kaybettik.”

About Author

Hakan Bilir

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir